Ponuky v okolí

Character may be manifested in the great moments, but it is made.

Nezabudnuteľný zážitok - splav na piatej najdlhšej rieke na Slovensku na Hornáde.

74
Popis ponuky

Splav je bez inštruktora.

Poldenný splav Hornádu začína na futbalovom ihrisku v Kysaku a končí v Košiciach na Aničke. Splav trvá približne 3,5 hodiny.

Počas splavu sa striedajú úseky, kde voda tečie, úseky s peknými perejami, ale tiež stojatá voda. V Trebejove je prejazd perejí možný pri ľavom brehu. Splav je zakončený adrenalínovým prejazdom Ťahanovskej vlny. Tí, ktorí chcú aj na konci splavu ostať v suchu, môžu splav ukončiť ešte pred Ťahanovským mostom a prejazd vlny vynechať. Pri splave chvíľami úplne zabudnete, že ste len pár kilometrov od Košíc, rieku obklopujú stromy a mimo obcí aj „divoká“ príroda. Splav môžete prerušiť a využiť okolie rieky na opekanie.

V Družstevnej pri Hornáde je potrebné preniesť Malú vodnú elektráreň. Lode sa prenášajú po pravom brehu cca. 250 m. Pauzu na obed si môžete spraviť aj tu, hneď pri rieke, na ľavom brehu za cestným mostom, sa nachádza reštaurácia a obchod. Na pravom brehu, cca. 500 m od vody je pizzeria. Ak plánujete dlhšiu pauzu, napr. na obed v reštaurácii alebo opekanie, prosím, povedzte nám o tom pri preberaní lode. Lode a veci sa odporúča nenechávať bez dozoru.

Splav trvá približne 1 hodinu a 15 minút, je teda vhodný pre všetkých, ktorí majú málo voľného času. Tiež pre tých, ktorí nechcú prenášať Malú vodnú elektráreň. Splav sa začína v Družstevnej pri Hornáde pri reštaurácii Čarda (za cestným mostom smer Kysak vpravo).

Splavovaný úsek je nenáročný a zvládnu ho aj začiatočníci.

Tesne pred Košicami, pri Ťahanovskom tuneli, sú pereje, ktoré sú splavné pri ľavom brehu. Najjednoduchšie je prejsť stredom vĺn, tak sa vyhnete kameňom po stranách.

Po vstupe do Košíc, na začiatku Aničky, sa je za malej vody potrebné vyhnúť kameňom, snažte sa loď stále smerovať po prúde približne v strede toku rieky.

Splav je možné ukončiť adrenalínovým prejazdom Ťahanovskej vlny. Ak ale nechcete zmoknúť, môžete splav ukončiť už pred cestným mostom na pravom brehu Hornádu.

Ak sa dostanete do situácie, keď sa s loďou prevrátite, je veľmi dôležité nespanikáriť. Pri prevrátení a opúštaní lode sa snažte nepustiť pádlo z ruky (to sa hľadá najťažšie a pre ďalšie pokračovanie v plavbe je dôležité). Nesmiete obraciať hore dnom prevrátenú loď späť na vode! Pri tomto jej prevrátení sa do nej dostane voda a je ju ťažké dotlačiť k brehu a vytiahnuť (kánoe plná vody môže vážiť aj 500 kg). Prevrátenú loď je teda potrebné dotlačiť k brehu a tam ju otočiť a vyliať vodu.

Vo vode plavte na chrbte nohami napred, tzv. súpažným znakom, nesnažte sa postaviť na nohy, prevrátiť na brucho a postaviť sa na nohy je možné až v tíšine (stojatá voda, alebo protiprúd).

Ak už ste na brehu, ale loď alebo veci odplávali, je potrebné ísť popri vode a veci nájsť. Väčšinou sa zachytia na najbližšom strome pri brehu, na plytčine alebo kameni vo vode.

Oblečenie do lode:

Plavky, tričko, nohavice, prípadne termo/funkčné oblečenie, hocičo, čo môže zmoknúť. Kto má, tak vodácke oblečenie. Odporúča sa tiež bundu, ideálne nepremokavú. V prípade slnka opaľovací krém.

Obuv:

Ktorá môže ísť do vody (staré tenisky, trekove sandále, plážovú obuv, prípadne šľapky, "crocsy"). Obuv, s ktorou môžete ísť do vody je veľmi dôležitá, kvôli nebezpečenstvu skla a ostrých kameňov. Loď môže byť miestami potrebné posunúť po plytčine.

Jedlo a pitie:

desiata, suchý obed, drobné sladkosti, Müsli tyčinka, ovocie, aspoň 1,5 l vody.

Veci:

Dioptrické a slnečné okuliare sa odporúčajú brať na vodu len na gumičke.

Do lode sa odporúča brať iba nevyhnutné veci, ktoré účastníci potrebujú.

Nepotrebné veci nechajte v autách, alebo v aute poskytovateľa

Suché veci na prezlečenie a uterák vám odvezú na koniec splavu, kde je možné prezliecť v lodenici.
10 €
38,99 €

Kúpené
144x
Poskytuje
Tagy
Recenzie k ponuke (0)

0,00/5Nehodnotené
Hodnotené 0x
10 €
38,99 €

Kúpené
144x
Poskytuje
Tagy

Aj tieto ponuky by sa vám mohli páčiť

65
50
Práve prezerá 42 ľudí
16
17