Ponuky v okolí

Character may be manifested in the great moments, but it is made.

Unikátne Slovenské opalové bane v Šarišskom regióne - vstup pre 2 alebo 4 osoby.

26
Popis ponuky

Využite jedinečnú príležitosť vstúpiť do opálových baní, ktoré boli pre verejnosť uzavreté niekoľko desaťročí. V mystickej atmosfére farebného podzemného sveta spoznáte históriu tohto ťažobného územia, dozviete sa všetko o drahom slovenskom opále a to priamo na mieste, ktoré je jediným jeho náleziskom v rámci Európy a Ázie. Spoznáte minerály podzemia a ak chcete viac, tak môžete vstúpiť až do banských hlbín zatopených vodou, kam smú len potápači.

  • Rozmanitosť opálu na Lokalite opálových baní
  • Minerály podzemie opálových baní
  • Čierna limonitová miestnosť
  • Veľká relaxačná sála
  • Schodisková miestnosť
  • Banské meracie zariadenia a vozíky

Opálové bane boli známe po celom svete už od konca 16. storočia. Drahý opál, ktorý sa v nich ťažil si zvlášť obľúbili členovia rodiny cisára Napoleona. Cisárovná Jozefína nosila najslávnejší opál Oheň trójsky. Najväčší opál menom Harlekýn našli v roku 1775 na dne potoka v obci (Červenica). Vážil 594 g a ohodnotili ho na 700 tisíc holandských guldenov. Dnes je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni. Je možné, že tu bol opál ťažený už počas rímskej doby.

Z dôvodu povojnových rokov a zlej ekonomickej situácie ukončili ťažbu v roku 1922 na lokalite Libanka a ostatných banských poliach. Zlatý vek opálových bani pri obci Červenica dnes pripomína zrekonštruovaný vchod štôlne Jozef. A ak pôjdete z baní, zastavte sa v Prešove - v Caraffovej väznici je uložený slovenský drahý opál v rámci stálej výstavy "Prešov - mesto Opálu".

Drahý Slovenský opál, ako aj šperky vyrábané zo Slovenského drahého opálu si dnes môžete zakúpiť v Prešove, Floriánova 12 v zlatníctve Libanka.

V baniach je možné sa aj potápať! Na potápanie v Slovenských opálových baniach je však potrebné mať certifikáty jaskynných potápačov, keďže ide o profesionálne potápanie v uzatvorených priestoroch.

Lokalita sa nachádza na Východnom Slovensku v pohorí Slanské vrchy, nad obcou Červenica. Slovenské opálové bane sú vymedzené plochou CHLÚ (Chráneným ložiskovým územím Červenica I.) na ochranu ložiska opálov a majú rozlohu 10 987 778,00 m2. DP Červenica (dobývací priestor Červenica) je umiestnený CHLÚ Červenica I – drahý opál a má rozlohu 998 332,41m2.
14,90 €
20 €

Vyprší
10.12.2019
Kúpené
460x
Poskytuje
Tagy
Prejsť na ponuku
Recenzie k ponuke (0)

0,00/5Nehodnotené
Hodnotené 0x
14,90 €
20 €

Vyprší
10.12.2019
Kúpené
460x
Poskytuje
Tagy
Prejsť na ponuku
Zdielať ponuku

Aj tieto ponuky by sa vám mohli páčiť

Práve prezerá 50 ľudí
50
75
30