Ponuky v okolí

Character may be manifested in the great moments, but it is made.

3-mesačné kurzy fotografie pre začiatočníkov, pokročilých aj skôr narodených.

52
Popis ponuky

Tento kurz je prvým krokom k tomu, aby ste sa efektívne naučili ovládať svoj fotoaparát. Preberiete základné fotografické témy: portrét, krajina, zátišie.

Povedú vás profesionálni lektori, umeleckí fotografi - Rudolf Lendel a Jana Kirschnerová, to znamená, že budete mať pohľad dvoch odborníkov na vašu tvorbu.

Úspešní absolventi získajú certifikát o absolvovaní kurzu, organizovaného Stredoeurópskym domom fotografie.

Program

 • stručný prehľad z histórie tém portrét, zátišie, krajina základy ovládania digitálnej zrkadlovky- použitie v praxi pri cvičeniach
 • svetlo a jeho vlastnosti (tvrdé, difúzne)
 • teplota svetla
 • nastavenia - clona, čas, ISO, expozícia, WB, ostrenie
 • kompozícia
 • rozhovory o vašich prácach, výber cyklu najlepších fotografií

Fotokurz je vhodný pre mierne pokročilých až pokročilých. Začiatočník drží zrkadlovku prvý raz v ruke, mierne pokročilý už začína používať aj manuálny režim, ale neovláda ho dokonale.

Kurz je pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o fotografiu - teoreticky aj prakticky, chcú posunúť svoje hranice a skúsiť fotografovať inak, ako do teraz. Dozviete viac o fotografii i filozofii fotografovania.

Posuniete sa nielen v technológii, ale aj vo fotografickom videní. Budete experimentovať s cieľom priblížiť sa k výtvarnej fotografii. Časť kurzu je venovaná postprodukčným úpravám vo Photoshope. Kurz je viac orientovaný na praktickú fotografiu ako na teóriu či históriu. Je zložený z krátkych vysvetlení témy a viac času sa venuje cvičeniam. Kurz posúva bežné fotografovanie na umelecké.

Program

 • Definovanie či skôr zopakovanie základov fotografovania - expozícia, clona, hĺbka ostrosti, druhy objektívov, meranie správnej expozície, lineárne skreslenie.
 • Kreatívny a experimentálny prístup k portrétu človeka formou módneho portrétu. Zdôrazňuje sa autorsky prístup v aranžovaní a osvetlení modelu a imaginatívnosť. Módny portrét môžeme charakterizovaž už nie ako užitú fotografiu, ale umelecké dielo.
 • Základy postprodukcie, upravovania fotografií, retuše, montáže.
 • Zátišie - klasická disciplína vo výtvarnom umení a fotografii, akcentuje kompozičné a obsahové usporiadanie tzv. neživých predmetov "nature morte".
 • Overuje sa hra svetla na povrchu tvaru, dekoratívna účinnosť plochy a štruktúr, obsahová harmónia, spájanie protikladov alebo analýza tvaru a simultánne znázornenie viacerých pohladov.
 • Luminografia slovenský fenomén v histórii fotografie. Výrazový prostriedok luminografie je svetelný zdroj, ktorý vytvára svetelnú stopu na obraze. Luminografia pomáha kreatívnym výtvarným spôsobom vyjadriť nepoznané možnosti fotografie.
 • Mestská krajina - forma subjektívneho výtvarného dokumentu nefiguratívneho resp. figuratívneho charakteru. Zdôrazňuje sa autorský koncept, idea, nápad, mystika a atmosféra priestoru. Pri fotografovaní mestskej krajiny sa využívajú výrazové prostriedky - detailu, vyjadruje sa tvarovosť, redefinícia tvaru, štruktúr, uhol pohľadu, dekompozícia a nachádzanie nových vzťahov.
 • Špecifické techniky výtvarnej fotografie - experimenty s premietaním cielene vytvoreného obrazu na realitu - architektonický priestor alebo telo človeka. Vytváranie novej reality, svetelné koláže, spochybnujúce bazálne a prirodzené vnímanie reality.
 • Fotografická reportáž - forma živej fotografie, sústredenie sa nie len na atmosféru situácie a informácie o udalosti, ale aj na reč gestá a antigestá, akčnosť nepredvídanej situácie vývoja udalostí tzv. sekvenčnosť, priebehovosť, neopakovateľnosť momentu, dramaturgia obrazu a kontakt s fotografovaným objektom. Reportáž, dokument zdôrazňuje moment správnej selekcie, orientácie v pristore, kde sa paralelne a dynamicky mení stav a vývoj udalostí. Zdôrazňuje sa "bresonovský" koncept fotografického prístupu - rozmýšľanie pred a po stlačení spúšte. V momente fotografovania využiť intuíciu a emócie.

Kurz je vhodný pre skôr narodených, teda seniorských milovníkov fotografie vo veku 55+. Skladá sa z interaktívnej teórie s fotoaparátom v ruke, praktických cvičení, fotografických úloh a diskusií nad fotografiami. Je určený pre začiatočníkov aj mierne pokročilých a pre pre majiteľov kompaktov aj zrkadloviek.

Program

Fotografovanie

- od základov rozoberieme funkcie digitálneho fotoaparátu

- vysvetlíme, aké existujú objektívy, ktorý je na čo vhodný

- preberieme poloautomatické a manuálne nastavenia

- vysvetlíme základné pojmy – ISO, WB, hĺbka ostrosti, čas, clona

- vysvetlíme si ako sa vyhnúť základným chybám pri fotografovaní – kompozícia

- v praxi sa zameriame na základné pravidlá pri fotografovaní ľudí (portrét, skupinka, pohyb, detail, reportáž, úloha blesku) a pamiatky (architektúra, práca so svetlom)

Výber vhodnej fotografie

- zo stoviek nafotených fotografií majú len niektoré skutočnú hodnotu

- naučíte sa urobiť autoselekciu, budete vedieť zodpovedať otázku, ktorá fotografia je lepšia a prečo

Práca s nafoteným materiálom - tvorba archívu pre blízkych

- zoznámite sa s programom na správu fotografií – ako vytvoriť galériu, ktorej link môžete

pohodlne posielať blízkym, aby s Vami zdieľali zážitky

- naučíte sa prenášať fotografie do počítača – digitálne úpravy a vylepšenia

- základné operácie s fotografiou – zväčšenie, zmenšenie, orez, vloženie textu, orámovanie

- ako vylepšiť vzhľad fotografie – jas, kontrast, ČB...

- zdieľanie fotografií s priateľmi – príloha mailu, posielanie viac fotografií naraz cez úschovňu

- poslanie alebo prenos fotografií do fotolabu pre tlač

Je mnoho organizátorov fotokurzov, ale treba si uvedomiť, že nie každý kto fotí je naozaj fotograf a nie každý fotograf je aj dobrý pedagóg. V prvom rade zvážte, aká inštitúcia kurz organizuje, akú má históriu a tradíciu, akých lektorov, ak ho organizuje jednotlivec, má vôbec fotografické vzdelanie (len stredoškolské v obore? vysokoškolské v obore?) alebo to je len človek, ktorý si kúpil digitálny fotoaparát, už dlho a rád fotí, tak si chce privyrábať aj učením? Je uznávaný ako umelecký fotograf u nás alebo dokonca v zahraničí?

Stredoeurópsky dom fotografie je ojedinelá stabilná inštitúcia na Slovensku, lebo sa venuje len fotografiám. Je v kontakte so slovenskými i svetovými špičkami v oblasti fotografie. Prevádzkuje celoročne dve fotografické galérie, v ktorých sa raz mesačne striedajú výstavy, už 25 rokov počas novembra organizuje najstarší fotografický festival v strednej a východnej Európe, publikuje časopis Fotonoviny, ale aj monografie a katalógy, združuje talentovaných amatérov v Klube priateľov fotografie pri SEDF – cieľom je rozvoj a propagácia neprofesionálnej fotografickej tvorby na Slovensku.

A v neposlednom rade organizuje kvalitné fotografické kurzy či fotokurzy pre širokú verejnosť v spolupráci s renomovanými fotografmi – pedagógmi a teoretikmi umenia.
144 €
300 €

Kúpené
2x
Poskytuje
Tagy
Recenzie k ponuke (0)

0,00/5Nehodnotené
Hodnotené 0x
144 €
300 €

Kúpené
2x
Poskytuje
Tagy

Aj tieto ponuky by sa vám mohli páčiť

35
26
75
50